4 good reasons to make your own ice cream

Illuminated sign with the lettering Homemade Ice Cream

The Germans are among the Ice cream consumption leaders and there are many good reasons to make your own ice cream and especially to avoid industrially produced ice cream.

About 8 litres of ice we Germans eat on average every year. In 2018 it was even almost 9 litres. This was certainly due to the great summer. Also this year it could be a very warm and icy year again.

Eight litres correspond to about 100 scoops of ice cream. So that's a lot. As far as I am concerned, and probably you too, I would say that there are probably a few more bullets to be added.

The 4 main reasons

  1. Saving with homemade ice cream
  2. Determine ingredients yourself
  3. Making exceptional ice cream
  4. Determine the amount of ice yourself

1. saving with homemade ice cream

Light blue piggy bank

Once again back to the 8 litres or 100 balls a year. In my Example calculation I compare the cost with ice cream from the ice cream parlor, because as you rightly assume, I'm not a big fan of industrially produced ice cream.

Expenses for ice cream from the ice cream parlour: approx. 120 Euro/person per year

The current price for a Scoop of ice cream is on average around EUR 1.20. In some places it is less, but very often it is more. In the future, however, the price will definitely continue to rise. Thus, with 100 x 1,20 Euro we already get to 120 Euro per year only apiece. So a family of three spends 360 euros a year. So the prices for ice cream machines do not seem so expensive anymore.

Expenses for homemade ice cream

I admit that making your own ice cream involves a lot of effort, which means it takes time. But that is the case with all homemade food. As a rule, one needs Preparations only 10 to 20 minutes. The ice cream machine does the rest. Alternatively there is also the possibility to let the ice cream set in the freezer, but for this you have to mix the mass every 30 minutes for about 4 hours and the result is not as good as with an ice cream machine - no matter how cheap it is. That means, I would recommend you to buy an ice cream machine.

Ice machine: 30 - 500 Euro depending on the model

A very brief digression to Ice cream machines: one distinguishes Ice machines with and without compressor. Machines with compressor cool themselves, which means they can be used immediately and several times in a row. Ice cream machines without compressor have a container which has to be frozen in the freezer for several hours beforehand. The latter are much cheaper to buy, but also less flexible.

A good ice cream machine with compressor costs around 200 euros. But you can also spend a multiple of that without any problem. A Ice cream machine without compressor you usually get for about 50 euros.

Additional costs for ice cream production: 45 Euro per year

The costs for the ingredients are strongly dependent on variety and quality. Let us assume that we produce organic raw materials and in half of the cases fruit ice cream with regional varieties or organic fruits. Then we come to an average of approx. 6 Euro/litre. 42 Euro per year for one person or 126 euros for a family of three.

The Electricity costs are very low, because ice cream machines with compressor need on average about 150 watts. With an operation of 1h this is just 30 cents and calculated for the year EUR 2.40 (1 person) or 7,20 Euro (3 persons). Usually 1 litre of ice cream is ready in well under an hour. The electricity costs of ice machines without compressor are even less worthwhile to calculate.

This results in taken together and rounded up 45 Euro for one and 135 euros for three people.

When does the purchase of an ice cream machine pay off?

Family with ice cream waffles in the city
In most cases, the purchase of an ice cream machine is already worthwhile in the first year.

Depending on the ice cream machine model, the Purchase usually already in the 1st year of purchase. Ice cream machines with compressor may take a little longer for a one-person household. But already in the third year you have the costs back in. In the two tables below I have summarized everything again clearly.


Ice cream machine without compressor1-person
Budget
3-person
Budget
Costs ice cream from the ice cream parlour / year 120 € 360 €
Cost homemade ice cream with
of an ice cream machine / year
45 € 135 €
Average cost of a
Ice cream machine
50 € 50 €
At what point does it start to pay off, ice cream itself
close
The first year
120 vs. 95 €
The first year
360 vs. 185 €

Ice cream machine with compressor 1-person
Budget
3-person
Budget
Costs ice cream from the ice cream parlour / year 120 €
(3 years: 360 €)
360 €
Cost homemade ice cream with
of an ice cream machine / year
45 €
(3 years: 135€)
135 €
Average cost of a
Ice cream machine
200 € 200 €
At what point does it start to pay off, ice cream itself
close
In the third year.
360 vs. 335€
The first year
360 vs. 335 €

2. determine ingredients yourself

Ice cream wafer with cloud as ice cream
With homemade ice cream you have full control over the ingredients.

Allergies are on the rise. No wonder with all the stimuli and substances we are exposed to every day. Industrially produced food is very often mixed with various preservatives, stabilizers or synthetic armons that you don't want in your ice cream. Unfortunately, many ice-cream parlours also use so-called "convenience products", which do not have very tasty ingredients.

But there are also Incompatibilities against substance groups such as lactose, fructose and nuts. These can severely restrict the enjoyment of ice cream, depending on how pronounced they are. Nut allergy sufferers in particular cannot be sure whether industrially or commercially produced ice cream contains allergens that should not be there.

But also the selection at the Quality of ingredients there are no limits to in-house production. Conscious eating is becoming more and more important to many. When you do it yourself you can choose all the ingredients according to your own wishes. This gives you control over what's in your ice cream. You can use fruits and vegetables from organic farming, determine the degree of ripeness and, in particular, buy seasonal products so that you can sustainable ice cream production.

Even people who have decided on a certain form of nutrition or simply want to consume less sugar can benefit from the production. From vegan ice cream up to low-carb versions everything is possible.

3. making exceptional ice cream

Overflowing ice-cream sundae with lots of decoration made of waffles, pretzels, nuts and cream.
There are no limits to the imagination.

Most people like the classic ice cream varieties. However, the success of ice cream parlors with unusual varietiesthat more and more people appreciate exceptional ice cream.

So why not experiment for yourself and invent the perfect ice cream? It's not that hard if you start from a well-known recipe and then individual components varied. At the beginning surely a little bit more cautious and then more and more fancy.

This is not only delicious, but also a lot of fun. Especially when Friends and family as tasters to judge the ice cream creations.

4. determine the amount of ice yourself

If you take a closer look at the freezers in the supermarket, you will very often find ice cream packs that 1 litre or more include. One liter, that's about 12 scoops of ice cream. Not easy if you're either alone or have a small freezer.

Filled trash bag next to the door.
Homemade ice cream reduces the waste of food.

Once the pack is open, the taste changes over time and more ice crystals form on the surface. Then the ice cream is not quite as tasty and many leftovers are disposed of. This is a Waste of food and money.

Of course you could go to the ice cream parlor and buy an ice cream there. But I have already explained the disadvantages of this above. With your own ice cream machine you are flexible and you can Adjust recipe quantities accordingly.

However, you should not fall below a certain volume, as otherwise the freezing process is carried out too quickly and the creaminess of the ice cream suffers. Half of the maximum volume of the respective ice cream machine can be processed without problems. In the end this is then most devices approx. 500 ml ice. Or you can buy an ice cream machine with a smaller capacity, which produces between 300-500 ml of ice cream.


I hope you are now convinced why there are good reasons to make your own ice cream. In any case, I wouldn't want to miss my ice cream machine anymore. If you are as big an ice cream fan as I am, I can only advise you to make your own ice cream. If you need delicious recipes for it, you'll find them here.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish